E-Mail Nedir ?

Bir başka eski tarihli yazım, 06 Aralık 2007 yazdığım bir yazım. Eposta nedir ve @ işareti nasıl yapılır ? İnternetin nereden nerelere geldiğine dair bir yazı, her ne kadar yüzümde gülümseme oluştursada halen ihtiyaç duyanlar vardır diye düşünüyorum.

İnterneti kullanmanın ilk adımlarından biride E-Mail‘dir. Nedir bu E-Mail ?

E-Mail’in anlamı Electronic Mail‘dir Türkçe anlamı ise Elektronik Postadır ve kısaltmasıda E-Posta’ dır, yada E-Mektup’dur. Türk dili çalışmacıları ise İleti yada e-ileti denilmesini tercih ediliyor.

E-Posta adresi internetteki sanal adresinizdir. Tıpkı evinize faturalarınızın, mektuplarınızın gelmesi gibi ülke, şehir, ilçe, mahalle, cadde, apartman adresiniz gibi e-posta adreside internetteki sanal adresinizdir. Genelde bir tane olması yeterlidir ancak Milletimiz en az 3-4 adet e-posta adresine sahip olmaya tercih ediyor.

bilgi@internetdevri.com örnek olarak verdiğimiz E-Posta (e-mail) adresi üç kısımdan oluşur.

Birinci Kısım ” bilgi ” dediğimiz ve kullanıcı adınızdan oluşan kısımdır. Burası ahmet, filiz05, alitasdemir, amasyali_81 gibi sizin seçtiginiz isimlerden biri olabilir.. Bu kısımla ilgili belli kurallar vardır.. Birincisi Türkçe karekterler ( ş, ö, ü, ğ, ı, ç, ) kesinlikle yoktur. email kullanıcı adınızda rakamlar bulabilir, mesala ” alidereli99 ” gibi. Burada yer alan kullanıcı adınızda ” _ ” alt tire, ” – ” tire ve ” . ” nokta gibi karekterler yer alabilir. Bu kısım yukarda örnekte verdiğimiz adresinizin size ait olan daire numaranız gibidir..

İkinci Kısım ise Email sembolü olan ” @ ” işaretidir. Bu işaret nasıl yapılır konusuna gelince birçok kişi ne gerek var bunu kim bilmezki diyen arkadaşlar olacağı kesin ancak bu anlatım öncelikle minik öğrenci arkadaşlarımıza lazım olacağı gibi birçok öğretmenimize ve yaşça büyük insanımızın işine yarayacağına eminim. Aşağıda resimle ifade ettiğim üzere @ işareti nasıl yapılır dersek Klavyeniz üzerinde en altta yer alan Resimde 1 numaralı kısımda gözüktüğü gibi önce Alt Gr basılır ardından elimizi bu tuştan hiç kaldırmadan resimdeki 2 Numaralı kısımda gözüken Q tuşuna basılırsa @ işareti çıkar

Klavyede @ işareti nasıl yapılır

Üçüncü kısım ise; @ işaretinden sonra gelen e-posta işaretinizin ait olduğu internet adresidir. bilgi@internetdevri.com bu sitemize ait olan uzantıdır. Bir başka örnek bilgi@meb.gov.tr, ahmet33@hotmail.com, internet05@gmail.com Bu kısım ise adresinizde sizin ülkeniz yada iliniz gibidir. değişmez yani.

Ücretsiz e-posta adresi alabileceğiniz bazı adresler ise şunlardır;
www.gmail.com
www.hotmil.com
www.mynet.com
www.yahoo.com

 

Yorum yapın