Geçmişten Günümüze Windows Ekran Görüntüleri

Aslında Windowsun kuruluşunuda uzun uzadıya anlatmak için ayrı bir yazı yazmak istememe karşın böyle içimden geldi farklı bir yazı olsun diye yayınlıyorum.

Windows Ekran Görüntüleri : 

Windows 1.0

Bill Gates’in bir garajda 19 yaşında yazdığı ilk işletim sistemi olduğu konusunda efsaneler olsa da gerçek böyle değildir. Bill Gates‘in ilk yazılımı Altair8800 bilgisayarları için üretmiştir ve bu yazılım fikri aklına geldiğinde 19 yaşında uygulamaya geçirdiğinde ise 20 yaşındadır. Windows 1.0  ise Bill Gates Altair8800 için yazılım üretmek amacıyla şirket kurduktan sonraki

Windows 2.0

Aslında daha önce bu notu düşmem gerekirdi ama digerlerine yazacak bişey bulamam diye burda yazayım dedim :) Şu anda Windows 2.0 diye not yazsamda bu henüz sistemin Windows yani pencereler olmamış hali.. Microsoft şirketi tarafından geliştirilen ve şu anda bilgisayar sistemlerimizde halen kullanılan MS-DOS işletim sistemidir.

MS yani  MicroSoft Bilgisayar işletim sistemi komut işlemci mantıgına göre çalışan ve o zamanların rakipsiz işletim sistemidir. Microsoftu zirveye taşıyacak yoldaki ilk adım taşlarıdır.

Windows 3.0 : MicroSoft rakipsiz olduğu kulvarda ben kralım diyip durmak yerine her zaman gelişmesine devam etmiştir. DOS ortamının  komut istemcili sistemi yerine Windows yani Pencere yapısına geçilmiştir.  Neden Pencereler diye saçma bir isim aldı derseniz ? sistem komut işlemciler gibi (MS-DOS) komut satırında hareket etmiyor bir grafik ekrana sahip olmuş ve birbirinden bagımsız hareket eden  sayfalarda açılabilr hale gelmiştir. Birkaç sayfayı ardı ardına açtığınızda ise Pencere görünümü verdiği için MicroSoft bundan sonraki ürünlerinin Kod adına Ms-DOS yerine Windows ön ekini getirmiştir.

Windows 3.11 : Bilgisayarın gelişmesinin son derece hızlı gittiği dönemde bilgisayar kasalarının ebatları küçülürken işlem güçlerinin artmasıyla  Microsoft durmak yerine yine bu performansa uygun ürünler geliştirmeye özen göstermiş ve o Windows işletim sisteminde özellikle grafik arayüzünde düzenlemelerle daha güncel bir sürüm çıkarmıştır.

Windows 3.11 NT :  Microsoft’un  Windows serisi ürünlerinde devasa bir adım olan NT serisi. Git gide küçülen bilgisayarlar artık birçok alanda kullanılmaya başlanmış sadece bir odada kendi halinde çalışan işlemciler olmaktan çıkmıştır. İçlerinde biriken veriyle vazgeçilmez kaynak olan bilgisayarlar artık birbirlerine baglanarak veri aktarımı yapmaktadır  işte bu dönemde Network yani birden fazla olan bilgisayarlar arasındaki ağda gerçekleşecek veri trafigini düzenlemek için NT serisi yayınlanmıştır.

Windows 95 : İşte Microsoft  için devasa adımlardan biri daha ben ortaokulda okurken reklamlarını izlediğim bir sistemdi ne kadar komik ya o günleri hatırlıyorumda bilmiyorum belkide windows 98 reklamlarını izledim ama hatırlamıyorum ama ben windows 95 diye tahmin ediyorum. O zamanlar bilgisayarda bir devrim diye  Pencere açan bir bayan Windows tanıtımını yapıyordu reklamlarada… Renkli televizyonunun bile tam yaygınlaşmadığı bir dönemde çok ilginç ama bir o kadarda anlamsızdı.

Windows 98 : 95 – 96 yıllarından önce bilgisayar adını pek duymazken bu yıllardan sonra ülkemizde bilgisayar inanılmaz bir gelişme göstermiş ve yaşamımızın her alanına girmiştir. Hem grafik yönünden hemde Windows 95de ortaya çıkan hatalardan sıyrılmıl olarak yeniden geliştirilen ve gerçekten en performanslı işletim sistemlerinden biri olan Windows 98 bu dönemde ortaya çıkmıştır. Benimde ilk tanıştıgım işletim sistemidir. 1999 Yılında liseyi bitirip üniversite sonuçlarının açıklanmasını beklerken Kursta tanışmıştık …

Windows 2000  : Microsoft’un  büyük ağları yönetmek amacıyla server ailesine yönelik geliştirdiği yazılım. O dönemde üniversitede okuduğum ve üniversitemizde Linux işletim sistemi kullanıldığı için test bile edememiştim.. Sonradan bir yerlerde görürüm reklamı çok yapılıyor dediysemde çok güçlü bilgisayarlar gerektirdiği için pek fazla yaygınlık göstermesede profesyonel kurum ve kuruluşlarca en çok tercih edilen sistemlerin başında gelir. Açıkcası ben pek başarılı bulmadım daha sonraki yıllarda denediğimde.

Windows 200 ekran görüntüsü

Windows Millennium Edition :  Yüzyılımıza Milenyum adını veren  yada yüzyılımızdan adını alan işletim sistemi çok fazla yenilik umuduyla çıkarıldıysa ne yazik ki Microsoft’un ölü doğan sistemlerinden biri haline gelmiştir. Fazla söz edecek kadar yaşamadı bile herkes Windows 98 kullanmaya devam etti.

Windows XP : Ve işte XP windowsun en çok satan işletim sistemi.. Hem görsellik hemde bilgisayar dünyasna getirdiği yenilikler bakımından emsalsizdir.  Performans ve verimlilik açısından gerçekten süper olan bu işletim sistemi Açık kaynak kodlu ve ücretsiz halde dagıtılan LİNUX işletim sistemine karşı Windowsun en büyük kozu olmuştur.

Windows Vista  :İlk önceleri Windows Longhorn olarak lanse edilen daha sonra  Vista olarak tanıtımı yapılan bütün yeni çıkan bilgisayarlarda  zorumlu olarak gelen çok igrenç bir işletim sistemi. Görüntü özelliklerinde inanılmaz güzelleştirmeler yapılırken ne yazık ki en güçlü bilgisayarları yoracak kadar performans kaybına yol açan işletim sistemi… Duydugunda bile insanların midesini bulandıran bir sistem ne diyebilirim ki 

 Bu yıl yeni diz üstü bilgisayarımı alırken zorla bana sattılar gitti en az 200 dolarım bu sisteme evde sadece bir gün kullandım ve 200 doları bir köşeye bırakıp hemen  Windows XP kurdum bilgisayarıma. Halen boş boş duruyor ilgilenenlere gerçi böyle binlerce var ama ne diyebilirimki.

Windows 7 : En erken 2010 yılında çıkarılacı düşünülen ama bir efsane gibi gelişen ve sonunda Microsoft’un Vista ile yaşadığı hezimet ve git gide güçlenen  MAC ve Ubuntu işletim sistemi karşısında rekabeti yitirmemek için piyasaya erken sürdüğü görüntüsüyle  Windows Vista’yı anımsatan ama  performans olarak daha iyi hale getirilen daha az ram harcayan bir işletim sistemi. Şu anda ben pek takip etmiyorum sanırım demo aşamasında Pc Tips Box sitesinde okuduğum kadarıyla, Windows 7 download sayfası bile açılmış. Şu anda halen Windows XP kullanıyorum ve çok menmunum açıkcası ilerleyen zamanlarda denemeyi düşünürüm hele bir tam açılsında şöyle..  Pctips sistesinde Windows 7 konusunda incelemeler yapılmış ama hiç okuyacak hevesim yok okuyanlar deneyenler açıklarsa memnuniyetle yayınlarız.

Yorum yapın