Google İnternet Reklamcılığı

Google başvuru ve ardından gelen davet üzerine geçen hafta (22 Ekim 2008) Ritz Carlton Otelde Google Türkiye tarafından düzenlenen  internet reklamcılığı,  internet üzerinden pazarlama, ve  Google adwords reklamları  konuları üzerinde gelişen bir etkinliğe katıldım. Pek fazla duyurulmamasına karşın inanılmaz bir kalabalık vardı salonda yerler tükenmiş aralardaki minderler bile bitmiş ziyaretçiler ayakta izliyordu semineri. Hatta  Selçuk Hoca  bile zorla katıldığı etkinlikte ayakta kalmış. Şansıma en önden yerim hazırdı 

Seminer başlamadan önce kısa bir tur attım ziyaretçiler arasında. İş dünyasından birkaç firma yada IT müdürü, bol bol reklam yada web tasarım ajansı, blog yazarları, adwords reklamlarını kullanan kobiler hatta ve hatta 12 – 13 yaşlarında iki tane küçük internet meraklısı arkadaş da vardı. Şimdi işin içine ziyaretçiler nerden karıştı direk konuya gelelim derseniz aslında asıl konu burada. Benim tahminimce sadece sandalyelerde oturanlar 1000 – 1500 kişiydi, minderlerde yerlerde ve ayakta duranlarla kişi sayısı sanırım 3.000 civarındaydı. İl dışından uçakla gelen firma yetkilileri bile vardı. Benim konuya ziyaretçilerden başlamamın nedeni; internete olan ilginin ve bununla birlikte artık internetin hem ucuz reklam yapılabilecek bir medya hem de çok büyük bir pazar alanı olduğunu düşünenlerin sayısındaki artış. Daha önce böyle bir toplantı düzenlense genelde forumlardan arkadaşlar gelirlerdi ama bu etkinliğin ziyaretçi yapısı çok farklıydı.

Bu farklılık özellikle sunumlar arasında verilen molalarda Google yetkilileriyle birebir görüşen ve çeşitli sorularına cevap arayan firma görevlilerince iyice belli ediliyordu. Gerçi gelen soruların birçoğu SEO dediğimiz arama motoru optimizasyonu nasıl yaparız 🙂 googlede ilk sıraya nasıl çıkarız gibi Google yetkililerinin yanıtlayamayacağı hatta seminerle iğlisi bulunmayan sorular olsa da yinede firmalar için önemli bir adım. Daha önce en büyük medya gazetelerken televizyon medyadaki birinci sırayı kaptı. Firmalar pahalıda olsa televizyon reklamcılığına yöneldiler. Şimdi ise internet reklamları Televizyon reklamlarının yerini almış gibi. Almış gibi dedim çünkü yurtdışında sadece google reklamları değil internet reklamcılığı çok gelişmesine ve başlı başına bir sektör olmasına karşın ne yazık ki ülkemizde biraz daha yavaş ilerleyen bir sektör gibi durmakta. Ama bu konferans ve katılımcı oranı dikkate alındığında birkaç yıl sonrası için internet reklamcılığı konusunda ülkemiz içinde çok ümitli olacağımızdan eminim.

Sohbetler arasında ve tanışma kısımlarında dikkatimi çeken; alışveriş sitelerin yada internet üzerinden ürünlerini pazarlayan firma yetkilileri duydukları her şeyi kapmak için büyük çaba harcıyorlardı. Her şeyi tek tek not alıyorlardı. Küçük bir sohbet sonrasında internet alışveriş sektörünün en büyüklerinden birinin genel müdürleri kendi şirketlerinin içinde 3 kişinin sadece google adwords reklamlarıyla uğraştığını bunun haricinde iki kinininde seo dediğimiz  arama motorlarına kayıt  ve  googlede ilk sıraya çıkarma gibi işleri yürüttüklerini anlattı. Alışveriş sitesine ürünleri resimleri ve özellikleriyle girmenin en fazla 20 dakika sürüyor ama o ürüne özel bir adwords reklamının oluşturulması da en az 20 dakikamızı alıyor diyerek internet reklamlarına verdikleri önemi açıkladı. Gazetelerde reklamlarını sık sık gördüğüm bu alışveriş şirketinin internet için harcadıkları reklam bütçesini sorduğumda ilk başta cevap vermese de küçük bir tahmin yapmak için bir orantı söyledi. Açıklama aynen şöyle bir günlük gazete reklam ücretiyle biz internet üzerinden (Sadece google değil internet siteleri ve bloglar) 1 haftalık reklam  yayınlayabiliyoruz. Üstelik gösterim oranına baktığımızda internet reklamları gazete reklamlarına oranla 7 katına kadar daha fazla kişiye ulaşıyor dedi. Ufak bir hesaplamayla bu şirketin internet reklam bütçelerinin aylık olarak 150.000 ile 200.000 YTL arasında olup olmadığını sorduğumda üç beş yukarı yanıtını aldım. Bu oranda reklam verdiğinize göre bu reklamların çok büyük geri dönüşü var desenize dediğimde arkadaşın yüzünde güller açtı resmen 

Aslında bu toplantıda bahsedilecek çok şey var ama daha ben giriş dediğim bu yazıyı bile tam bir hafta sonra yazabildim. İlerleyen günlerde bu toplantıda duyduklarımı, konuşmalarımızı ve toplantı içeriğini derin derin yazmaya çalışacağım. Yazdığım zaman bu sayfa altına linkleri eklerim ama şimdilik bu etkinlikten hoşuma giden ilk sahneyi anlatarak bitiriyorum.

Yorum yapın