Google Logosundaki Renklerinin Anlamı Ne ?

Her gün yüzlerce kez girdiğimiz ve artık bir ekol haline gelen Google Logosundaki MaviKırmızıSarıMaviYeşil ve yine Kırmızı renklerin nereden geldiğini anlamının ne olduğunu hiç merak ettiniz mi ?

Daha önce yazmış olduğum  googlenin anlamı başlıklık yazıma yorumlarla gelen olumlu açıklamalardan dolayı son derece faydalı olduğunu düşündüğüm için Türkiye’de hiçbir sitede yazılmadığı için google logosu konusunada bir açıklama getireyim dedim.

Googlenin logosu sık sık değişmesine rağmen dikkat ettiyseniz hiçbir zaman renkleri değişmez.  Mesala aşağıdaki resim Googlenin 1998 yılı Aralık ayındaki halidir. Gördüğünüz gibi o günde renkler aynı.

İşte bu renklerin sırrı nereden geliyor ? Bu renkler googlenin ilk kurulduktan sonra başarılı bir şekilde işleyen sistemlerini güçlendirmek ve daha çok insana hizmet vermek için var olan sunucularına yeni bir tane eklemişlerdir. Yeni eklenen bu güçlü serveri kendileri toplamışlar ancak o günkü şartlarda toplama olan bu yeni bilgisayarlarına uygun kasa bulamadıkları için :) bazılarana göre ise paraları olmadığı için geçici bir çözüm düşünmüşler ve LEGO dediğimiz oyuncakları bir araya getirerek kasayı oluşturmuşlardır. Aşağıda yer alan resimde bu serverin resmi yer almaktadır.

Resimdede gördüğünüz gibi legoların rengi Mavi, Kırmızı, Sarı, ve Yeşil. İşte Googlenin logo renkleri buradaki legolardan geliyor. Kendi elleriyle oluşturdukları sunucularına yine kendi elleriyle yaptıkları LEGO kasanın renklerini firmalarının renkleri yapmışlardır.

Bunun şehir efsanesi olduğunu ve uydurma olduğunu düşünenler içinde sizlere Googlenin kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’in okuduğu googlenin ilk kez bitirme tezi olarak ortaya çıktığı Stanford Üniversitesinin resmi sitesinden müze sayfasının adresini ve sayfamda şu anda bulunan resimleride aldığım kaynak sitenin adresini vereceğim. Burada daha fazla resmide bulabilirsiniz. Resmin yanında yer alan açıklamayıda okuyabilirsiniz.

Ayrıca Amazon logosundaki renklerin anlamı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Amazon’un logosundaki gizli anlamı beğeneceğinize eminiz. 

Kaynak : Stanford Üniversitesi

Yorum yapın