Google Sıralamasında Yeni Değişiklik

Google kısa bir süre önce orion algoritmasını duyurmuş ve spam sitelere karşı daha etkin bir çözüm geliştirdiklerini söylemişlerdi. Bundan 5-6 ay önce bu yeni algoritma test için kullanılmaya başlandı ve başlanmasıyla birlikte internet alemi bir anda alt üst oldu. Sitelerin googleden arama sonuçlarına göre gelen ziyaretçi sayılarında önemli oranda düştü bazı sitelerde ise büyük artışlar oldu. Google Orion algoritması daha sonrada Kanadalı bir örgenciden satın aldıkları yeni sistemle gelişmeye devam edeceğiz ve son kullanıcıya çok daha güvenilir ve etkin sonuçlar vereceğiz , bunu adım adım gerçekleştirmeye uğraşıyoruz demişlerdi. Bu adımlardan bir yenisini de kısa bir süre önce açıkladılar. Bu yeni sistemle google de üst sıralara çıkmak için yani seo için yeni kriter bulunduğunuz bölgeye ait siteler sıralamada daha önce gelecekmiş Bunu açıklamak gerekirse öncelikle internete bağlanırken bilgisayarınızın ip adresini tanımlamanız gerekmekte..

78.188.18.21 şeklinde olan iplerde ilk sırada gelen numaralar ülke, sonraki bölge, diğerleri ise şehir ve sizin ip adresiniz olarak adlandırılır. Esas olan son iki sıradakilerdir. İşte google bu yönde gerçekleştirdiği çalışma ile arama sonuçlarının bölgelere göre farklı gösterdiklerini iddia ediyorlar.

Daha önce dile göre yapılan bu uygulamanın hayata geçirilmesi son derece kolay gözüküyor. Örnek vermek gerekirse. Googlede yangın söndürme diye arattığınızda birçok site çıkacaktır. Bunların çoğunluğu İstanbul merkezli firmalar. Bu durun da Amasya ilinde yaşayan bir kişi eğer online olarak yangın söndürme tüpü alışverişi yapmayacaksa bu aramadan dolayı google ilk sayfasında çıkan sonuçlar onun için pek anlamlı olmayacak ve aramasına devam edecektir, Amasya’da faaliyet gösteren bir firmayı arayıp bulana kadar. Şimdi google nereden bilecek bu firmanın yerini mekânını demeyin 🙂 bu sadece bir örnek. Sanırım benzeri aramalar sonucunda o bölgeye ait ip aralığından en fazla hangi siteye giriş yapılırsa o site googlede üst sıralara doğru tırmanacak. Başka ilden o siteye giriş daha azsa o ilden yapılan google sorgularında o site ilk sırada değil de altlardaki sıralarda görünmesi muhtemel.

Zaten daha önce google sadece bir tek web sitesiyken yani google.com.tr yada google.de gibi yerel arama alan adları olmadan çok çok önce googlede İngilizce olan internet kelimesini arattığınızda bütün dünyadaki sonuçları listeliyordu. Daha sonra google yerel arama botunu devreye soktu. İnternet diye aratınca en üstte İngiliz siteler çıkarken Türkçe içerikli siteler geride çıkıyordu. Ancak google sistemini son derece geliştirdi ve artık Türkiyeden herhangi bir bölgeden internet diye aratınca büyük İngiliz siteleri değil artık küçük sitelerde googlede çıkmaya başladı.

Şu anda bu arama tabanının daha gelişmişini devreye sokacaklarmış. Bu sistemle Ankara’dan işitme cihazı diye arattıranlara Ankara’da işitme cihazı satışı yapan firmaların adresleri çıkarken İstanbul’dan aynı aratmayı yapanlar İstanbul’da faaliyet gösteren firmaları gösterecekmiş.

Geçen sefer Orion Algoritmasıyla ilgili yazılarımı saçma bulan arkadaşlara birçok kaynak belirtmiştim. Ancak bunu çoğu kişi bir tahmin olarak nitelendirdiler. Bu yeni algoritma direk olarak google blog sayfasından alınmış ve Googlenin gayriresmi halkla ilişkiler sorumlusu Matt Cutts tarafından açıklandı.
Kaynak : Google Blog

Not : Bu yazıyı yazarken sürekli bilgisayar başından kalkıp geri oturmak zorunda kaldım ve tam üçüncü günün sonunda bittiğini hissediyorum. Aslında adam akıllı yerimde yarım saat boş oturabilsem hemen yazıp yollarım ama iş dünyası işte. Anlatımda mantıksal kopukluklar varsa affediniz. Hatalarımı söylerseniz zaman buldukça düzenlemeye çalışırım.

 

Google Algoritma değişikliği

Yorum yapın