Google’nin Anlamı Nedir ?

Her gün binlerce kez girdiğimiz üzerine efsaneler üretilen başarı öykülerinin en önünde yer alan Google ne demektir hiç merak ettiginiz mi ? Bu isim üzerine binlerce efsane anlatılıyor yok garajda Google’yi hazırlarken biri söylemiş, yok bir arkadaş bir arkadaşına go go demiş daha neler neler internette araştırsanız daha binlercesi çıkacaktır.. Özellikle Türk halkı baya baya bir fazla tanımlama yapmıştır.. Neyse bizim yaptıgımız tanımlamada boşa gitmesin buda bir efsane denilmesin diye sizlere birinci kaynakta Google’ nin Tanımını yapayım istedim..

Google kelime anlamı Google’nin kendi tanıtımında yet alan What’s a Google? ( What’s a Google Mean ? ) başlıklı yazısında bu kelimenin nereden geldiği açıklanmış.


Google kelimesinin gerçek anlamı : Amerikalı matematikçi Edward Kasner, bir matematik teorisi üzerinde çalışırken işlemleri kısaltmak için 100 sıfırlı sayıya bir isim bulayım demiş ancak isim yada soyadını vermek yerine bir bebek olan yeğeni Milton Sirotta‘ya bu sayının yazılı olduğu bir kağıdı göstermiş ve “bu ne?” diye sormuş ?. Bebekte kendine yakışır şekilde Gogol demiş. Sadece bir bebek hecelemesi ve son derece anlamsız, üstelik hiçbir matematikçide bu ismi bir teorisinde kullanmamış diyor ve adını Gogol olarak koyuyor.

Zamanla “Googol” diye daha sempatik okunan kelimemiz , Kasner’in “Mathematics and the Imagination” adlı kitabıyla birlikte popülerleşiyor. google’ı kuran yazılımcı mühendis arkadaşlarda hayatları boyunca matematikle cebelleştikleri için ilk akıllarına bu kelime geliyor. Aramalar da birçok sonuç çıkacak, Goooooooooooooogle diye uzayıp gider diyede bir mantık yürütüyorlar ve bu ismi beğeniyorlar tabi anlamsız olduğu için internet isim hakkıda boşta bulunuyor ve birkaç doları bastırıp isim hakkınıda alıyorlar.

İngilizce Orijinal Metin

What does ‘Google’ mean?
“”The name ‘Google’ is a play on the word ‘googol,’ coined by Milton Sirotta, nephew of American mathematician Edward Kasner. A ‘googol’ refers to the number represented by a 1 followed by 100 zeros. It’s a very large number. In fact, there isn’t a googol of anything in the universe — not stars, not dust particles, not atoms. Google’s use of the term reflects our mission to organize the world’s immense (seemingly infinite) amount of information and make it universally accessible and useful.””

Google Anlamı Nedir ?

Yorum yapın