İnternet Hızı Komedisi

Türkiye’de bürokrasiye dayanan bir iş için güzel bişeyler yazmayı ne kadar çok isterdim. Türkiye avrupanın en zengin, kişi başı milli geliri en yüksek ülkesi gibi internet bağlantısı için önce mecburi telefon hattı aldırlıyor bunun maliyeti 12 lira, daha sonra sanki evine kadar kablo çekiyormuşlar gibi internet bağlantı açma ücreti alınıyor sanırım 30 Lira civarıydı 🙂 bu hapishanelerde alınan ayak bastı parası gibi bişey sanırım, daha sonrada avrupanın en zengin ülkesiymişiz gibi konunumda tekel olan olan Türk Telekom en düşük internet bağlantısı için 1 Mbps gibi son derece düşük bir bağlantı hızı için bide üzerine 4 GB kotaya 26 Lira hizmet bedeli alıyorlar…

Sonuç olarak internete 1 Mbps hızla en düşük kotadan bağlanmamım bedeli 38 Liraya denk geliyor. Birde ben 1 Mbps sınırsız kullanıyorum 55 TL civarı ödüyorum her ay Aynı hizmet karşılıgı avrupada ödenen para diye karşılaştıracam ama 🙂 komik olacak çünkü avrupada 1 Mbps hızı artık cep telefonu üzerinden internet erişim şirketleri bile vermiyor… En düşük internet erişimi için ki bu Türkiyenin 6 katı yani 6 Mbps ve fiyatı 9,60 € 🙂 yani 20 TL civarı, eğer daha yüksek hız hizmet alırsanız mesala 16 Mbps hız için 29,95 € 🙂 ödüyorsunuz, birde üzerine tahattüt verir ve sözleşme imzalarsanız bu fiyat iyice düşüyor…

Peki Türkiye o kadar zengin bir ülkemi neden çok daha kalitesiz bir hizmet için daha fazla fiyat ödüyoruz ?

Hatta şunu belirtmem gerekiyor ki sık sık ADSL hizmetimde kesintiliyor 31 günlük (Aylık) ücret ödememe karşın rahat 2-3 günlük hizmet alamıyorum ve internetin yavaşlığından hiç bahsetmiyorum bakın telekom müdürlüğünü aradığımda teknik sorun var gidermeye çalışıyoruz diye internetimin yarım gün veya birkaç gün internetin gittiği günleri soruyorum..

Türk Telekom ödenmeyen bir fatura için hemen faiz yazıp ceza işlerken neden kendileri hizmet veremedikleri günleri faturadan kesmiyorlar ?

Şimdi ise Bthaber sitesinde okuduğum bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer, Türk Telekom Uluslararası ve Toptan Satış Başkanı Mehmet Toros ve Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan yapılan açıklamada 8 Mb/s’ye kadar 4GB kotalı 29 TL, 6GB kotalı 39 TL ve sınırsız 49 TL olarak yapılıyormuş. Yani artık 1 Mbps / 2 Mbps / 4 Mbps hızlarındaki internet paketlerimiz yok diyorlar 🙂 siz değerli ADSL kullanıcılarıan bir güzellik yaptık ve bu hızların hepsini 8 Mbps çıkardık diyorlar. Açıkcası bu hizmeti bir yıl önce bile yapabileceklerken şimdi yapmaları beni hiç tatmin etmedi.

Amerikada interent kullanımı hızları ve fiyatları konusunda hiç bahsetmek istemiyorum çünkü bu güzel yazımı komediye düşürür sanki burada hayal kuruyormuşum gibi olur diye düşünüyorum… Ama size bir site tavsiye edeceğim Sevgili Mehmet Büyüközer tarafından yazılan Amerikada Bir Gün blogu. Burada Amerikadaki internet teknolojisi hakkında bir yazıyı bırakın 2007 yılında 3G internet yani cep telefonu üzerinden interneti anlatmış…

Mehmet cep telefonu üzerinden 2 Mbps Sınırsız internet hizmeti alıyor. Kendisi Dallas’ta yaşıyor ve ailesine dallası gezdirmek için araba biniyor cep telefonunu notebooka bağlıyor ve arabasıyla birkaç saat boyunca arabayla gezerken Skype üzerinden webcam ile Dallası kesintisiz olarak gezdirmiş ve hemde sesli sohbet etmişler. Ben buradan oturdugum yerde 🙂 internette sesli görüşme yaparken bile sesim gidip gidip geliyor görüntüm donuyor düşünün artık gerisini.

Gelelim işin en komik tarafına “Erem Demircan sınırsız pakette suistimalleri engellemek adına 15 GB’lik sınır kondupğunu belirtti.” Diğer yükselmeler kullanıcıları illaki sevindirecek nede olsa böyle yokluğun içinde Türk halkının önüne ne atsanız sevinir insanlar. Ama bu nasıl bir açıklama sınırsız paketi 15 GB ile sınırladık.. Sebep neymiş suistimalmiş ?

Hayır hiçbir ay 15 GB internet kullanmadım sanırım ama böyle saçmalık olurmu ? Ben sınırsız paket aldım neden ? Kafamı kotayla yormamak aman sınıra yaklaştım mı yaklaşmadım mı dememek için.. Buradan Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Sayın Erem Demircan‘a sesleniyorum bu sınırsız paket kullanmak isteyenleri bir üst pakete geçmeye zorlamak için yaptığınız basit bir pazarlama stratejisimi ? Böyle güzel bir haberin sonunu neden böyle bir şart cümlesiyle sonlandırıyorsunuz ?

Nerede Türk Telekom müşteri menmuniyeti ? Erem Bey “Müşteri odaklı, basit, anlaşılır ve avantaj sağlayan ürünler sunmayı hedeflediklerini” belirtmişler bu değişiklere gerekçe olarak…

Sayın Erem bey çok basit ve anlaşılır olması açısından söylermisiniz Suistimalden kastınız nedir ?

Yoksa internette fazla gezinmenin sizlere bir zararımı var ?

Yoksa youtubeden video izleniyor internet hatlarımız suistimal ediliyor diye Youtube ve diğer siteleri sansürleten sizlermisiniz ?

Bu sınırlamayı esefle kınıyorum…

“İnternet Hızı Komedisi” üzerine bir yorum

  1. Yazı çok espirili ve keyifli olmuş sadece ağlanacak halimize gülüyoruz diyelim.
    Avrupa bizi kıskanıyor özellikle bu internet hızı konusunda.

    Yanıtla

Yorum yapın