İnternet Nedir ?

İnternet nedir ? Arşivden bir yazı daha. İnternet Devri’ne zevkle yazı yazdığım dönemlerden bir yazımı daha archive.org sitesinde buldum ve ekliyorum. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi tarih Tarih 16 Eylül 2007, 22:27. 13 yıl önce.. Vayy be 🙂 Yazıyı hiç düzeltmeden yayınlıyorum. 2007 yılında interneti nasıl görüyorum. Yakın zamanda Bu yazımın devamına şimdi nasıl görüyorum ekleyeceğim.

internet nedir ?

Buyurun yazım :
Bu yazımızdada internetin ne olduğu konusunda bilgi vereceğim. Büyük bir buluş olan ve her zaman içinde gezintiler (daha sexy söylenişi sörf) yaptığımız bu şey nedir? Bu yazı sanırım bu konu da okullarda her yıl ödev vererek interneti, internette aramaya koyulan okullu arkadaşlarımızın işine yarayacaktır..

İnternet, teknik olarak, birçok bilgisayarın veya bilgisayar sistemlerinin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır. Bu iletişim ağında bilgisayarlar birbirlerine fiziksel olarak (kablolar, uydu bağlantıları, telsiz bağlantı vb) bağlıdır. Daha basit anlatımıyla iki mahalle ötenizdeki komşunuzun bilgisayarı ile bağlantı kurabilmek için aranızda bir bağlantı olması gerekiyor yani kablo. Bunun için çok uzun bir kablo gerekeceği için biz Türk Telekom telefon alt yapısını kullanırız. Geliştirilen bazı özel protokollerle (TCP/IP) birbirine bağlı bilgisayarlar arasında bilgi paylaşımına dayalı birçok işler yapılabilir (dosya alma/ gönderme, sohbet vb gibi).

Bilgisayarların bilgiyi saklama (hard disk, fiber optik vb gibi), bilgiyi çok hızlı işleme (veri tabanı programları, bazı analiz programları vb) özellikleriyle bilgisayar ağlarının herhangi iki bilgisayar arasında veri iletişimini olanaklı kılma özellikleri birleştiğinde ortaya muazzam bir bilgi paylaşım ortamı çıkar.İşte internetin felsefesini oluşturan temel altyapı ana hatlarıyla böyledir.

Internet bir bilgi teknolojisi sistemidir.İnternet insanların her geçen gün gittikçe artan “üretilen bilgiyi saklama/ paylaşma ve ona kolayca ulaşma” istekleri sonrasında ortaya çıkmış bir teknolojidir. Bu teknoloji yardımıyla pek çok alandaki bilgilere insanlar kolay, ucuz, hızlı ve güvenli bir şekilde erişebilmektedir.

Interneti bu haliyle bir bilgi denizine, yada büyükçe bir kütüphaneye benzetebiliriz.

Kısaca “ağların ağı” olarak da ifade edilen internet dünya çapında milyonlarca bilgisayarı birbirine bağlayan bir sistem olarak tanımlanabilir. 1996 yılı tahminlerine göre dünyada 100′den fazla ülkede yaklaşık 45 milyon internet kullanıcısı bulunmaktadır.

Bütün bilgi ve servisler interneti oluşturan çeşitli ağlara dağıtılmıştır. Geçerli bir internet adresi ve fiziksel bağlantısı olan herkes bu bilgilere erişebilir.

Sonuç olarak, Internet, önümüzdeki yıllarda üretilecek bilgilerin dolaşım sistemidir. Ticari boyutunun da ortaya çıkmasıyla yaşamla daha çok iç içe geçmeye başlamıştır. Internet farklı bir ortam, farklı bir uzay. Kendi, yazılı olmayan, kuralları olan; kendi toplumu olan bambaşka bir uzay. Klasik yaşama biçimlerini, değer yargılarını değiştiren; hayatımıza yeni kavramlar, yeni uğraşlar getiren bir sistem. Son zamanlarda yayılan ve benim daha çok sevdiğim tanımıyla Web 2.0 yani internet bilginin paylaşım ortamıdır. Yani siz kendi bilgisayarınızda çok faydalı bişey hazırlarsınız ancak bunu paylaşmadıktan sonra ne önemi var. Siz internet aracılıyla bilginizi bir arkadaşınıza oda 3 arkadaşına verirken binlerce kişiye ulaşacak ve çok faydalı bir hale gelecek.

Yorum yapın