İnternet Pazarlamacıları Sevgililer Gününe Hazırlanıyor

Google Adwords İnternet reklamcılığı uzmanı olan ve büyük bir interaktif reklam ajansında çalışan bir arkadaşım bu aralar çok yoğun bir dönem yaşadığını belirtti. Bu yoğunluğun nedeni yaklaşan Sevgililer günüymüş. Sevgililerine onları sevindirecek farklı bir hediye almanın gayretine düşen herkes şimdiden hediye arayışına girmiş durumda. Hiçbir mağazada bulamayacağınız milyonlarca ürünün yer aldığı internet alemi ise bu arayışların merkezi haline gelmiş. Durumu gören işletmecilerde bu ekonomik kriz ortamında sevgililer günü kara dönüştürmek için ellerinden geleni yapıyorlarmış..

Şubat ayı başında başlayan bu hareketlilik önce otellerde görülmüş. Akdeniz ve Kıbrıs’taki otellerin yanı sıra Uludağ gibi kayak merkezlerindeki otellerde Google Adwords Reklamlarıyla Google ilk sırada yer almak için kesenin ağzını açmışlar. Otellerin ardından internet üzerinden alışveriş yapan sanal mağazalarda internet reklamlarına olabildiğince yüklenmeye başlamışlar. Ve öğrendiğim kadarıyla en son atakta çiçekçilerden gelmiş. Sevgililer günün vazgeçilmezlerinden olan kırmızı gülleri pazarlamak için internete yönelen çiçekçiler google ilk sayfada yer almak için aylık 30.000 TL. bile verenler bile varmış. Firmaların ayrıca internet siteleri aracılıyla yaptıkları reklamlarda bir hayli artmış durumda.

İnternet siteleri üzerinden reklamlarda ise ilk sırayı 14 Şubata rezervasyon almaya çalışan oteller, restaurantlar ve eğlence merkezleri yer alıyor. Birçok sitenin bannerlerinde bu reklamları görmek mümkün. Giyim markaları da çok güzel reklamlara yer vermeye başlamışlar demeden geçemeyeceğim.

Son bir eklemede 🙂 reklamlarda görülen bankaları hatırlatacağım, özellikle kredi kartı yaygın olan bankalar kredi kartıyla alışverişte ne tür avantajların olduğunu belirtmek için seçtikleri google adwords yada internet site banner reklamlarıyla bu seneki farklı atılımlardan birini sergiliyorlar.

Bunları neden açıklama gereği duydun derseniz ? Daha önceleri bu tür özel günlerin reklamları sadece televizyonlar yada birkaç günlük gazete inanları ile yapılırken şimdi devir internet devri dedirtecek gelişmeler yaşanmış ve reklamcılık sektörünün yanı sıra firmalarda yönlerini internete çevirmiş durumdalar.

Bu bence internet site sahiplerinin yanı sıra , direk hedef kitleye ulaşmanın en kolay yol olduğu internet reklamcılığını seçen firmalara hem de binlerce ürünü mağaza mağaza dolaşmadan bir ortamda bulabilen tüketiciler için çok faydalı olmuş.

Açıkcası böyle anlık zıplamalarda olsa ülkemiz de umduğumdan çok daha geride olan internet reklam piyasası için çok güzel gelişmeler.

“İnternet Pazarlamacıları Sevgililer Gününe Hazırlanıyor” üzerine bir yorum

Yorum yapın