İnternet Saplantıya Dönüştü

İngiliz YouGov firmasının yaptığı araştırmaya göre, İngilizlerin % 70‘inin internete her gün bağlanamadığı taktirde mutsuz olduğunu ortaya çıkardı.Araştırmaya göre; İngiliz kullanıcıların % 44‘ünün hayal kırıklığı hissederken, % 27’sinin internette online olamadığı zaman çok fazla stresli olduklarını ortaya çıkardı.

İngilizlerin % 26’sı interneti yaşamlarını organize etmek için “son derece hayati bir ihtiyaç” olarak nitelerken, bilgisayar kullanıcılarının % 19‘u ailesinden, % 20’si ise sevgilisi ya da eşine ayırdığından fazla zamanı
internet başında harcıyor.

İnternet ortamında “Onlinekolizm” olarak da nitelendirilen “Discomgoogolation” sendromu, yetişkinlerin yanı sıra çocuklar arasında da hızla yayılıyor. Ebeveynler, çocukları için yeni eğitim fırsatı sunduğunu düşündükleri için evlerinde internet bağlantısı olmasına sıcak bakıyorlar. Ancak çocukların, interneti sadece ev ödevleri veya araştırma için kullanmadığı, arkadaşlarıyla anlık ileti kurdukları, çevrim içi oyunlar oynayarak veya sohbet odalarında yabancılarla konuşarak saatler geçirdikleri tespit edilmiş.

Yukarıdaki bilgileri bilgileri Bilgi Çağı dergisindeki makaleden aldım. Haberin asıl kaynağı ise Reuters. Neden aldım derseniz :D aslında bu yazının tamamen internet devrine uygun bir yazı olduğunu düşündüğüm için. Burada İngilizler için yazılan bilgilerin aslında bizler için çok çok geçerli olduğunu herkes bilir. Sanırım internet benim içinde kronik bir rahatsızlık olmuş gibi. Kendimden örnek vermek gerekirse daha geçen günlerde CEBİT fuarından eve bitkin yorgun dönmeme rağmen akşam yatmadan önce sadece 10 dakkalık olsa bile mutlaka internete girdim. Maillerime bakmak hadi iş zorunluluğu olsada e-postalarım haricindede birkaç siteye girmek için olabildiğinince kendimi zorladım. Ah ahhh gözlerim kapanmasada şu sitelerde biraz gezsem diye çok uğraştım didimdim ama nafile ama azda olsa internete dokundumya öyle bir rahat uyudum ki anlatamam. Bazı arkadaşlar diyebilirlerki CEBİT bilişim fuarındasın ama internete neden evden giyorsunuz heryer wireless doluyken diye. Ziyaretçiler gerçekten çok kalabalıktı, ama asıl girememenin nedeni fuar alanında Türk telekomun vermiş olduğu kablosuz ağ hizmetinin son derece yavaş olmasıydı. Neyse mevzu bu değil gibi, varmak istediğim internetin artık yaşamımıza ne kadar etki ettiğidir. Artık internet kullanıcısı için vazgeçilmez olmuştur. Televizyon bile güncelliğini yitirmiş durumda.. Hatta son zamanlarda en çok ziyaret edilen siteler dizi siteleri. Bu sitelerin ziyaretçi oranları gösteriyorki artık birçok kişi diziyi televizyondan değil istediği zaman internet üzerinden izliyor. Yani devir resmen internet devri oldu, artık buna iyimi dersiniz kötümü dersiniz size kalmış.

Bu arada yukarda verdigim resimde  :D tam konuyu açıklamıyor mu ?

Yorum yapın