Otobüslerde Wireless İnternet

Malum bayram tatili için memleketimize gittik otobüsle her ne kadar otobüs biletini bayram dolayısıyla zorlukla bulsam da Tokat Seyahat firmasından biletimi aldım. Otogarda otobüse bindiğimizde televizyonu açtılar bir dizi oynuyor, neyse otobüs kalktı dizi halen oynuyor. İstanbul içinde olduğumuz için karasal yayından alıyordur dedim bu arada uyumuşum. İstanbul’u çıkınca Bolu’ya gelmeden uyandım bir baktım halen dizi var televizyonda üstelik dağın tepesinde bir yerdeyiz. Dizileri hiç takip etmediğim için iğlimi çekmedi ama sonra bir baktım yayında donmalar ve sinyal kesilmeleri oluyor ara sıra sonra firma yetkilileriyle görüşünce olayı anladım. Artık otobüslerin üzerine dijital uydu alıcıları yerleştirilebiliyormuş. Bu sayede otobüs hareket halindeyken bile uydu sinyalleri takip edip sürekli uydu yayını alabiliyormuş. Dağ aralarında veya tünellerde yayın çekmese de yol üzerinde sorunsuz çekiyormuş.

Sistem güzel ne diyebilirim ama sen sevdin mi derseniz :) tabiî ki hayır. Yahu iyi ki uydu anten takmışlar otobüse :( sürekli kanal değişiyor yok o kanaldaki dizi yok bu kanaldaki dizi sürekli zaping yapıyorlar.. Bir kanaldaki filmi açıyorlar ilk reklamda başka kanala geçiyorlar. Tabi yolcular da sürekli muavini çağırıp yok şuna basar mısınız yok bu kanala basar mısınız ? Yahu biz iki kardeş bile kanallar arasında zaping yaparken tartışıyoruz şu olmasın bu olmasın diye 46 kişilik otobüste uydu yayını olur mu? Eskiden bir tane video yada DVD takarlardı izleyen izler izlemeyen uyurdu :) şimdi ha bu kanalda olanı biraz izleriz belki diyerek insanlar harıl harıl kanal değiştirilmesini bekliyorlar.
Hani milli maç zamanlarında falan iyi olurda :) normal zamanlar için bence gereksiz bir uygulama…

Ben kanal değiştirme tartışmaları, kanal istekleri arasında yolculuk yaparken bir arkadaşımda aynı zamanda Ankara’ya doğru yol alıyordu :) . Mola yerinde telefonla görüştüğümüzde bana bindiği otobüste wireless internet olduğunu ve yolculuk ederken dizüstü bilgisayarıyla (Notebook – laptop ) internette gezindiğini anlatmaz mı :) ne kadar moralim bozuldu anlatamam. Bende notebook var PDA dediğimiz cep bilgisayarı var her ihtimalde internete bağlanabilirdim ama yok işte yok :( Şans işte arkadaş bunu diyince mola yerinde bilgisayarı açtım ama bırakın otobüste wireless internet olmayı :) otobüs firmalarının mola verdiği dinlenme tesislerinde bile internet yok.
Otobüslerde birkaç firmanın GPRS üzerinden ana veri dağıtım merkezi yardımıyla internet hizmeti verdiklerini öğrendim :) ilk yolculuğumda denemek isterim. Bu arada öncelikle yolculuk yaptığım Tokat Seyahat firmasını ve tabiî ki diğer bütün otobüs firmalarını; uydu ile dizi izletmek yerine eski DVD film dönemine dönmeleri ve otobüslerinde Wirelless internet kurmaları konusunda istek ve dileklerimi sunuyorum.
Geleceği önceden görmek ve ona yatırım yapmak önemlidir ve müşteri memnuniyeti için son derece gereklidir. Umarım bu konuda tavsiyelerimiz dinlenirde otobüslerde de internet keyfini yaşamaya başlarız.

Yorum yapın