Raspberry Pi 4 ile Termal Yüz Tanıma Projesi

Sanırım yeni bir şeyler denemeye bayılıyorum. Bugün itibariyle Raspberry Pi 4 elime ulaştı. Amacım termal kamera özelliğine sahip bir yüz tanıma cihazı geliştirmek.

Bu olay nereden çıktı derseniz şirketimiz korona virüs tedbirleri dolayısıyla şirket girişine termal kamera ve personel giriş çıkışlarını denetleyecek bir sistem satın almak istedi. Bu araştırmalarımızda Termal kameralara denk geldik. Koç Holding’den, Sabancı holding’e, THY’den Cumhurbaşkanlığına kadar birçok kurum bu firmayı tercih ettiğini görünce bizde kendileriyle iletişime geçtik. Ürün linkini ve firmanın adresini aşağıda ekliyorum.

Satın aldığımız Termal Kameralı Yüz Tanıma Sistemi Adresi  :

Firma geldi ve bu ürünleri kurdu, kendilerine teşekkür ederiz. Tabi ben kurulum esnasında yüzlerce soru sordum. Ne yazık ki bu Raspberry aldığımdan beridir her denk geldiğim ürünü acaba bunu Raspberry ile yapabilir miyim sorusu yine kafamda tekrar etti.

Raspberry Pi  3 ve zero var ama 🙂 şimdi yüz tanıma cihazı yapacaz ya olur mu diye 🙂 yeni Raspberry Pi 4’ü hazır bu bahane ile sipariş verdim. Tabi birde 15′ harika bir ekran. Bunları Türkiye’den uygun fiyatla temin ettiğim için hızlıca elime geldi. Bu konuda direnç elektroniğe teşekkür ederim.

Raspberry’yi biliyorsanız modüllerden oluştuğunu biliyorsunuzdur. Yapabileceğiniz herşeyi bazı modülleri temin ederek yapmanız mümkün. Bu yüzden termal kamera ve yüz tanıma içinde bir modül sipariş ettim. Modül ismi AMG8833. açık kaynak kod dünyasının gözünü seveyim. Kaynak gerçekten çoook ama çoook bol. Bu modül henüz elime geçmedi. Ama buradaki video ve kaynaklar gerçekten çok iyi.

Bende modül elime geçince inşallah projeye başlıyor olacağım. Yazıya resim olarak eklediğim ekran ve kart bana aittir 🙂 şimdilik ön hazırlıkları tamamlıyorum. Proje hayata geçmeye başladığında adım adım yazarım. Açıkçası sesim güzel olsa youtube videosuda çekerim ama 🙂 bence okumak en iyisidir. Okuyalım arkadaşlar okuyalım. Like edelim paylaşalım 🙂

Sorularınız yada denememi istediğiniz bir projeniz varsa yada yada yardım lazımsa yorumlar kısmına yazınız lütfen.

“Raspberry Pi 4 ile Termal Yüz Tanıma Projesi” üzerine 2 yorum

  1. Bir proje üstüne çalışıyorum tecrübelerinizden ve açık kaynak kod konusunda konuşmak yararlanmak isterim cevap verirseniz sevinirim

    Yanıtla

Yorum yapın