Toplu Mail ile Reklam

Bu yazımı yazmamın nedenini öncelikle belirtmek isterim; firmamıza gelen çok sayıda Toplu Mail ile  reklam yaptığını düşünen spamcı firmalara karşı açtığımız davaların başarıyla sonuçlanmış ve mail  dağıtıcı olan şirket için cezai işlem başlatıldığı gibi bu ürün yada hizmeti satın alarak kullanan firmalar  hakkındaki davalarda devam etmektedir.

 90’lı yıllarda internetin çok iyi bir pazar ve daha önemlisi firmalar için çok büyük bir reklam aracı  olduğu anlaşıldığında firmalar öncelikle web sitesi yaptırmaya başladılar. Tamam web sitesi var ama ziyaretçi yok :( yani koskoca internet aleminde bir web siteniz olmuş ne olacak ziyaretçi veya müşteri gelmedikten sonra ?

İşte bu dönemde internetteki varlığınızı ispat etmek web sitenizin doğal olarak şirketinizin reklamını yapmak için ilk akla gelen yöntem olarak milyonlarca e-posta kullanıcısına Toplu mailler yollamaktı.

1990 yılların başında Amerika’da başlayan ve 90’lı yılların ortasına gelindiğinde, git gide artan Toplu e-posta yöntemiyle reklam yani spam mesaj göndermeye karşı açılan davaların artmasıyla bu reklam yöntemi ne kadar faydalı olur diye tartışılmaya başlandı. Amerika’da önce toplu email programları satan firmalar ardından bu toplu mail programlarını ve toplu mail listelerini kullanan şirketler cezaya çarptırıldı.

Hatta olay öyle bir boyuta geldi ki Ücretsiz mail hizmeti veren şirketlerin para karşılığı kendi kullanıcılarına reklam mailleri yollamaları karşısında da dava açıldı. Önceleri bu hizmeti ücretsiz sundukları ve verdikleri hizmetin ücretsiz olmasından dolayı bu şirketlere karşı bir yaptırım uygulanmadı. Eee işine gelmezse kullanma mantığı.

Ancak daha sonra Ücretsiz mail dağıtan bu şirketlerin mail hizmeti verirken hizmet sözleşmelerinde mail adreslerine Toplu Mail yollanacağını belirtmedikleri gerekçesiyle hizmet sözleşmesinde bu maddenin yer almasından önce bu hizmeti kullanmaya başlayan bütün kullanıcılara reklamların yollanmasını engelledi.

Daha sonraki süreçte ise toplu e-posta ile reklam yapan firmaların birkaçının ücretsiz mail kullanıcılarını dolandırması ardından da ücretiz mail olsa da kişilerin şirketlerin bu mail adreslerini kartvizitlerine yazdıkları için davalar yeniden başlatıldı ve hatırladığım kadarıyla California Eyalet mahkemesince ücretsiz mail hizmeti veren firmalara ceza verecekken, uzlaşmaya gidildi ve bütün toplu eposta hizmetleri durduruldu. Sadece üye olurken bu reklam e-postalarını yada güncel haberleri almayı kabul eden kullanıcılara mail yollandı.

Tam on yıl önce Amerika’da sonlandırılan bu olay son birkaç yıldır ülkemizde inanılmaz derecede arttı ve şu anda tam bir baş ağrısı.

Gelelim bizim şirketin durumuna ve dava sürecine; çalıştığım şirkete o kadar çok toplu mail geliyordu ki şirkete yazışmaları bu maillerin arasında kaybolup gidiyordu. Şirket sahibi duruma çözüm bulabilmek için reklam yapan firmalara uyarı için telefon görüşmesi yaptı ama sonuç alamayınca şirket avukatlarını çağırın dedi.

Dava şirket işlerinin yavaşladığı ve spam maillerin şirketin hiçbir faaliyetiyle ilişkili olmayıp izne bağlı olmadan yollandığı gerekçesiyle aleyhimizde sonuçlandı.Davaya konu olan Toplu eposta programı ve listesi satıcısı şirket ve işletmecisi hakkında açılmış dava sonuçlandı ve işletmeci hakkında cezai işlem başlatılmasına karar verildiği gibi şirketin faaliyetleri de aynı zamanda durduruldu.

Bu hizmeti satın alarak bizlere mail yollamakta inat eden 7 firma hakkında da dava açıldı. Daha önceleri spam mail yollayan firmaları bu konuda uyarmamıza karşın bu mahkeme kararından sonra hiçbir uyarıda bulunmadan sadece gelen mailleri göstererek dava açabilmekteyiz.

Bütün bunları anlattıklarımın hukuki bir süreç olduğunu hatırlatırım, şimdi sizlere anlatmak istediğim işin insancıl yönü. Bu mailleri yollamaması için telefonlar görüştüğümüz firmalar zaten bu maillerin hiçbir faydasını görmediklerini tam tersine yüzlerce şikayet geldiğini hatta bizim tarafımızdan dava edilmek gibi kötü bir süreç yaşadıklarını bildirdiler.

Toplu mail programının bayiliğini alan Ankara’lı bir bilgisayar firmasının sahibi ise; bu tolu e-posta programını ve listesini aldıklarında 80.000 adet sektörlere ayrılmış mail bulunduğunu ancak gelen şikayetler ve bir kısmının uydurma e-posta adresleri olduğunu fark etmeleri üzerine sile sile 20.000 düşürmüşler. Ancak üzerine basa basa bu reklam yönteminin hiçbir işe yaramadığını aksine kendi itibarlarını da zedelenmesine ve sürekli şikayet telefonlarıyla uğraşmak zorunda kaldıklarını ve bu hizmeti bıraktıklarını söylediler.

Demem odur ki; Sitenizin reklamlarını Google reklamları dediğimiz Google Adwrods ile yapın, yada sitenize sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerde daha hızlı bulunmak için SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu yaptırın. Bu sayede siteniz google ilk sayfa beklide google ilk sırada çıkacak. Yada sektörünüzle ilgili olan portallara web sitelerine bloglara reklam verin. İşte bunlar yasal ve kesinlikle geri dönüşü olan bir reklam yöntemidir

Yorum yapın