Türkiye’nin İlk Uzay Mühendisi Turgay Karakaş

Turgay Karakaş ismini bugün Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın aşağıya eklediğimiz yer alan twiti sonrasında öğrenmiş bulunmaktayım. Normalde başka bir twitter hesabında olsa bir şüphe oluşur ve acaba uydurma mı diyebileceğimiz harika bir başarı öyküsünü Özgür Demirtaş vesilesiyle öğrenmiş bulunmaktayım.

Sadece sağladığı başarıyla değil verdiği hayat mücadelesi ile gerçekten çok değerli bir insan Turgay Karakaş.

Turgay Karakaş, Serebral palsi isimli bir rahatsızlıkla dünyaya geliyor. 6 yaşına kadar yürüyemiyor ve konuşamıyormuş. Bu dönemde zihinsel engelli teşhisi konulmuş. Videodada anlatıldığı üzere ailesinin gayretleriyle konuşmayı ve yürümeyi başarmış. Anne ve babasının öğretmen olmasından dolayı bu gelişmeyi sağlamış. Annesi ablasına çarpım tablosunu öğretirken kendisinin tamamını ezberlemesi ile çevresinde üstün zekalı olarak anılmaya başlamış.

Kendi sözleriyle 9 yaşında ilk defa kendi başına ayakta kalmayı başarmış ve o zaman gökyüzüne bakmış. Uzaya ilgili bir meslek seçmeye o zaman karar verdiğini belirtiyor. Matematik ve sayısal bilimlerde son derece ilgili ve başarılı olan Turgay Karakaş, üniversite sınavında Türkiye 25. olmuş. Uzay mühendisliği bölü olmaması yüzünden astronomi ve uzay bilimlerini seçiyor. Aynı anda 3 ana dal “fizik, matematik ve mühendislik” derslerini alıyor. Üç yan dal yapan tek öğrenci olduğunu videoda belirtiliyor.

Astronomi ve uzay bilimleri, siyaset bilimi alanlarında yüksek lisans ve doktorasını tamamlamış. 17 yıldır TÜBİTAK SAGE uzay mühendisi olarak çalışan Turgay bey birçok çalışmaya imza atmış.

Aynı zamanda kendi rahatsızlığı ile dünyaya gelen çocuklara yardımcı olmak için kurulan Serebral Palsili Çocuklar Derneğinin (SERÇEV) yönetim kurulu başkanı olarak hem ailelere hem çocuklara umut ve rehber olarak yardımcı olmaya çalışıyor.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın paylaştığı video yanında kaynak olarak Esma Altın’ının OdaTv’deki röportajından bilgi aldık.

İlgili Röportaj :
https://www.odatv4.com/guncel/serebral-palsi-ile-dogdu-uzay-muhendisi-oldu-252879#-guncel-serebral-palsi-ile-dogdu-uzay-muhendisi-oldu-252879

Serebral Palsili Çocuklar Derneğinin (SERÇEV)

Anasayfa

Serebral Palsili Çocuklar Derneğinin (SERÇEV) sayfasında son derece güzel bir yazı.

İmkansız Yoktur; Sadece Biraz Zaman Alır!

Yorum yapın