Youtube’yi Kimler Kurdu ?

İnternetin Video Devi Youtube‘nin kurulması bu güne gelişi ile ilgili internette bir sürü efsane dilden dile dolaşıyor tıpkı Google’nin Kurulması ve anlamıyla olduğu gibi. Kimi forumlarda yazmışlar İki arkadaşın cep telefonu videolarını bir birine yollamasıyla başlamış, kimine göre ise internette Normal bir video sistesiyken Birkaç amatörün videosunu yüklemesiyle büyümüş.. Ama doğru kaynak hiç yok, hatta TV kanalları ve gazeteler bile yanlış bilgi vermişler. Hatta Googlede arattım ama Youtubenin nasıl kurulduğuna dair Tek bir Türkçe kaynak bulamadım.. İngilizce kaynaklardan Tercüme olarak degerli Türk İnternet kullanıcılarına Youtube Kimler tarafından kurulduYoutubenin Nasıl KurulduYoutube Nasıl büyüdü gibi başlıklar altında açıklayım..

YOUTUBE KİMLER TARAFINDAN KURULDU

Öncelikle dilden dile dolaşan hikayeye göre iki amatör internet tasarımcı fakir arkadaş cep telefonlarını arkadaşlarıyla paylaşmak istemiş ve arkadaşlardan biri siteyi yapmış ve arkadaşının Videoları olsun Diye You Tube Koymuş.. Neyse bu iki fakir arkadaşın diğer arkadaşlarıda olaya katılmış ve digerleri… Sonuçta binlerce kişi girmiş bu Youtube’ye ve olay çığrından çıkmış binlerce Video olmuş.. Ve sonra diger bir sıfırdan zengin olan Google çıkmış gelmiş ve bu iki fakir arkadaşa 1,65 milyar $ ( Amerikan Doları ) vererek bu çulsuzları Milyarder etmişler… Peri masalı böyle diyor ya gerçek ?

Efendim Youtube kurucuları aslında ne çulsuz, nede amatör video çeken iki üniversite öğrencisi.. Youtube kurucusu ve bu günlere getiricileri internete hiç yabancı olmayan son derece başarılı ve varlık sahibi arkadaşlar… Youtubeyi Kuranlar internetin en büyük ödeme sistemini yani bir manada İlk İnternet Bankasını Kuran Paypal‘ın kurucuları, eski sahipleri.. Yani bu arkadaşlar hiçde bu olaya yabancı degiller..Paypal’ı kurup Milyar dolara olmasada milyon dolarlara Ebay‘a satan arkadaşlar.. Bu arada en kısa zamanda Ebay ve Paypal kurulum hikayelerinide veremeyi düşünüyorum.. Efendim bu Youtube ve Paypal‘ı kuran fakir arkadaşlarımız isimleri Chad HurleySteve Chen ve Jawed Karim.. Paypal kurduklarındaki hatıra resimleri aşağıda..

Youtube kurucuları kimler

Evet o fakir üç arkadaş bunlar.. Yazının devamında bu arkadaşların Youtubeyi kurunca Çektirdikleri hatıra fotografını da yayınlamayı düşünüyorum.. Bu üç başarılı girişken arkadaşlar önce Paypal‘ı kurmuşlar ve bu siteyi Ebaya sattıktan sonra Ellerine aldıkları para ile Youtubeyi Kurmaya Girişmişlerdir…. Evettt Youtube Kurucuları başlıklı İlk bölümün kahramanları Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim … Akıl babası denilecek kişi Chad Hurley ama geliştirici ve asıl yazılımcı beyin ise Jawed Karin …Benimde en sevdiğim jawed Karim gerçek bir Mühendislik dehasıdır.. Ve işte youtube kuruluş hatırası

 

Youtubeyi Kimler kurmuş resimleriyle gördük..

Şimdi bölüm iki Youtube Nasıl Kuruldu >>>>

Önemli NotBu makaleyi baya bir emek harcayarak hazırladığım için yazımı kopyalam yerine alıntı yaparak Sitemi Kaynak olarak Link gösterirseniz sevinirim.. Bu google Taraması için ne sizlere zarar verir nede bana.. Kopya sayfalarınız Google tarafından banlanır ama alıntı yaparsanız ve link verirseniz Sorun yaşamazsınız…

Yorum yapın